SPOR SALON ÇİZGİLERİ NASIL ÇİZİLMELİDİR........................?

 

 

SPOR  

SALON  

ÇİZGİLERİ

 

 

Basketbolda saha ölçüleri

Basketbol kapalı spor salonunda oynanan bir spor dalıdır.

Beşe beş takımlar arasında oynanan ve periyotlar halinde oynanan zevkli bir oyundur.  

Spor salonunda oynanmasıyla birlikte dikdörtgen bir saha içerisinde sert bir parke zeminde oynanan bir oyundur.

Basketbol  futbola oranla daha hareketli bir oyun olduğundan basketbolda saha ölçüleri futboldaki saha ölçülerine göre daha küçüktür.

 

Basketolda saha ölçüleri genel özellikleri

#Oyun sahası saha kenarında bulunan görevlilerde dahil her türlü şeyden en az 2 metre uzakta olmalıdır. Oyuncuların oyun sırasında herhangi bi şekilde bu engellere çarpmasını önlemek için belirtilmiş bir kuraldır.

basketbol oyun sahası düz ve engelsiz olmalıdır.

Dikdörtgen bir saha biçimi olmak zorundadır. Zeminin sert olması gerekiyorki topun rahat sekebilmesine olanak sağlansın.

Bu dikdörtgen biçimindeki basketbol sahası ortadan ikiye ayrılır. Sahayı ikiye ayıran bu çizginin tam ortasında orta yuvarlak diye adlandırılmış bir daire vardır.

#Dikdörtgen şeklinde olan sahanın, kısa kenarlarında potalar bulunur.

Pota ölçüleri

 Kısa kenarlarında bulunan potalar, kenar çizgisinden 1.2 metre içerdedir. Potayı ayakta tutan demir ayaklıklar ise çizginin dışında yer alır.

Kenar çizgi: Basketbol sahası dikdörtgenin biçimde olduğundan dikdörtgenin uzun kenarlarıdır diye belirtebiliriz.

 Pota 1,8 metre x 1,2 metre boyutlarında saç levhadan oluşur.

Pota üzerinde bulunan çember(sepet) yerden 3.05 uzaklığındadır.

Potada bulunan çemberin çapı 45 cm uzunluğundadır ve çembere bağlı bulunan bir file bulunmaktadır. Bu filenin rengi beyaz olmalıdır.

Bu filenin altı açıktır, basketbol elle oynandığından gönderilen top çemberin içinden geçer filenin altından düşer ve sayı olur.

 

Basketolda saha ölçülerinin 

genellikle ve ideal olarak 

26 metreye x 14 metre’dir.

 

Basketbol topunun ölçüleri

Basketbol topunun çevresi 75 – 78 cm’ dir.

Basketbol topunun ağırlığı 600 – 650 gram civarındadır.

Üç sayı bölgesi

Basketbol çemberinin zemindeki merkezinden 

üç sayı çizgisine olan mesafe6.75 metredir.

Serbest atış çizgisi

#Serbest atış çizgisi dip çizgilere parelel çizilir. Dip çizgilerin iç kenarından 5.80m uzakta ve 3.60m uzunluğundadır.

Dip çizgi: Potanın bulunduğu noktadaki çizgiye denir.

 

Basketbolda saha ölçülerinin tarihi

 

 

 

 

 

 

 

 

Basket Potası Ölçüleri Nedir?

 

Basket Potası Ölçüleri Nedir?

 

 

 

 

Basket Potası Ölçüleri Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VOLEYBOL

SAHA  ÖLÇÜLERİ

 

Voleybol oyun kuralları, nasıl oynanır, saha ölçüleri

Voleybol oyun kurallarıVoleybol oyun kurallarını ve voleybolun nasıl oynandığını öğrenmek için doğru yerdesiniz.Voleybolda her oyuncunun güçlü olduğu yönleri geliştirilmeye çalışılmalıdır. Her oyuncunun güçlü olduğu yönleri vardır. Doğal olarak öncelikle oyuncuların zayıf oldukları taraflar giderilmeye çalışılmalıdır. Ancak bununla yetinilmemeli, oyuncuların başarılı oldukları teknik, taktik, moral ve hatta sosyal yönlerini de geliştirerek, takımın başarısına katkıları artırılmalıdır.

Voleybol nasıl oynanır?

Voleybol altı kişiden kurulu iki takım arasında oynanır. Amaç, sahayı ikiye bölen filenin üzerinden topu karşı tarafınsahasına düşürerek Oyuncular sahada sabit yerlerde dururlar üç kişi fileye yakın üç kişi de savunma pozisyonunda geride durur. Bir takım topa arka arkaya en fazla üç kere vurabilir. Topa vücudun herhangi bir yeri ile vurmak serbesttir. Oyuncular saat yönünde olmak üzere sürekli değişerek oynarlar. Topu karşı tarafın sahasına düşüren takım puan kazanır. Maç 5 setten oluşur. 25 puana, en az iki farkla olmak üzere ilk ulaşan seti kazanır. Beşinci set 15 puan üzerinden oynanır. En az iki farklı sonuç burada da gereklidir."Libero" defansif bir oyuncudur. Defansta istediği yerde oynayabilir. Ön tarafa geçemez, blok yapamaz, servis atamaz. Forması takım arkadaşlarından farklı renktedir. Takım koçları saha kenarından takımlarına direktifler vermekte serbesttir. Her sette altı değişiklik yapma hakkı vardır. Sadece ön alanda oynayan oyuncular bloğa çıkabilir. Blok, top fileyi geçmeden yapılmalıdır. Blok sayı olarak sayılamaz. Voleybol sahası 18mt x 9mt boyutlarındadır. Tam ortasından bir ağ ile ikiye bölünmüştür. Fileden 3 metre geriye olan kısım atak alanıdır.

Voleybol'da Manşet

Manşet tekniği çok iyi olan oyuncular bile, sert ve uzun servislerde, manşet için kollarını vucütlarından öne doğru ayırıp iyi bir manşet alabilmek için zorlanırlar. Bu durumlarda vücudunuzu mümkün olduğunca yükseltmeye ve hatta parmak uçlarında kalkmaya çalışın. Ancak en iyisi böyle bir duruma düşmemek için gerekli tedbirleri önceden almaktır. Bunun için vücudunuz topa tam dönük olsun ve ayak hareketleri ile manşet alma yüksekliğini ayarlamaya çalışın. Yeni kurallara göre artık servisler parmakla da karşılanabilmektedir. Bu güzel bir görüntü vermezse de çoğu kez tek çözümdür ve top tutulup atmadıkça parmak pası kötü olsa dahi hakem genellikle faul çalmaz.

Servis Atma

Servis atmaya hazırlanırken filenin arasından rakip oyunculara bakarak hedefinizi belirleyin . Manşeti zayıf olan oyunculara veya manşet alanlar arasındaki koridorlara veya yanlara atmaya çalışın. Özellikle pasörün ön sırada olduğu durumlarda, geçerli bir diğer taktik de sol taraftaki smaçöre kısa servis atmaktır. Bu durumda hücum yapacak oyuncu sayısı bire iner. Atacağınız yere karar verdikten sonra, iyi bir servis için konsantre olmaya çalışın. Etkin bir servis için en önemli husus, topun havaya iyi atılmasıdır. Bu durumda top (vurmaz iseniz) tam ayaklarınızın önüne düşmelidir.

Blok Yapma

Blok yaparken, ne kadar iyi blok tutarsanız tutun, hücum eden daima avantajlıdır. Topu yakalama ihtimaliniz çok yüksek değildir, o nedenle moraliniz bozulmasın. Siz işinize devam edin ve mümkün olduğunca ellerinizi karşı alana uzatmaya çalışın. Bazı oyuncuların moralleri, mesela blokta top ellerinin arasından geçip sayı olduğunda çok bozulur ve kendilerini suçlu hissederler. Bir sonraki bloğa daha hırslı fakat bilinçsiz olarak çıkar ve hata yaparlar. Bunun yerine bir önceki hücumda rakibin şanslı olduğunu düşünün. Unutmayın ki iyi kurulmuş bir blokta bile, doğal olarak birçok zayıf nokta vardır. Blok başarılı olmasa da antremanda öğrendiğiniz temel teknikleri sabırla ve konsantre şekilde uygulamaya devam edin.

Savunma Stratejisi

İyi bir savunma için rakibin ön sıra oyuncularının belirlenmesi çok önemlidir. Bütün blok yapacaklar smaçörlerin kimler olduğunu ve pasörün ön veya arka oyuncu olduğunu bilmelidirler. Pasör ön oyuncu ise plase atabilir veya ikinci topa vurabilir. Ön sıra ve arka sıra savunmacıları buna hazır olmalıdırlar. Pasör arka oyuncu ise onu dikkate alıp savunma yapmaya gerek kalmaz.

Smaç Vurma

Smaç vurulan topun hız kazanması için, tüm vucudunuzun ağırlığını kullanmalısınız. Bazı oyuncular sadece kollarının hareketiyle smaç vurmaya çalışırlar. Güçlü bir smaç topu önünüze alarak ve tüm vücut kaslarınızın kuvvetini ona aktararak vurulabilir.

Voleybol oyun kuralları

Top bazen file üstünde ve her iki takımın arasında kalır. Yani iki rakip oyuncu aynı anda topa temas ederler ve daha mücadeleci olan ve topla daha dengeli temas kuran kazanır. Bu durumda sıçrayabildiğiniz kadar yükseğe sıçrayın ve dirseklerinizi kilitleyerek ellerinizi güçlü bir şekilde ileri uzatın. Tüm ağırlığınız topun arkasında olsun. Çift elle temas etmeniz mümkün değilse, tek elle temas etmek hiç müdahale etmemekten daha iyidir. Topu kısa süre tutup atsanız dahi hakem genellikle faul çalmayacaktır.

Smaçta temas yüksekliği

Bir oyuncunu smaç vurma kapasitesi boyunun uzunluğuna ve sıçrama yüksekliğine bağlıdır. Ancak bunların dışında genellikle gözardı edilen en önemli nokta, topla temas ettiği anda oyuncunun kolunun ne kadar açık olduğudur. Temas noktasının yüksekliği smaçta çok önemlidir, fakat bazı oyuncular smaç sırasında kollarını tam açmazlar. Başarılı bir smaç için, smaç vurmadığınız omzunuzu iyice düşürün ve topun arkasında kalarak topa sıçrayabildiğiniz en yüksek noktada temas etmeye çalışın.

Serviste eller

Servis atılırken ön oyuncu iseniz, file önünde ve elleriniz yukarda bekleyin. Aksi halde hızlı bir hücumda geç kalabilirsiniz. Elleri yukarıda tutmanın bir diğer yararı da rakibin görüşünü kısmen engellemektir. Elleri hareket ettirerek rakibin görüşünü kapamak kural dışıdır, ancak vucudun hafifce sağa sola eğilmesi ile yapılan engellemelere hakemler genellikle tolerans gösterirler.

Blok yaparken

Blok yapanların çoğu topa vurulduğu anda gözlerini kaparlar. Hücum eden oyuncu, smaçtan vazgeçip plaseyi tercih edebilir ve bu duruma reaksiyon göstermekte geç kalabilirsiniz. Bu nedenle gözlerinizi mümkün olduğu kadar uzun açık tutun (yani kapamayın!).

Molalar

Molalarda bazı oyuncular ilgisiz davranırlar ve koçlarını dinlemezler. İyi bir takım oyuncusu kesinlikle böyle davranmaz. Molalarda her zaman koç ile göz temasında olun ve verilen talimatları başınızla onaylayın. Takımın iyiliği için kesinlikle uyumsuzluk ifade eden veya itiraz belirten hareketler yapmayın, veya sözler söylemeyin. Bu tartışmaları maçtan sonraya veya antremana saklayın. Kazanmak için oyuncular ve koçun uyum içinde olması en önemli koşuldur.

Voleybol oyun alanı

Oyun alanı, 18x9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m yüksekliğinde olmalıdır.

Oyun Sahasının Yüzeyi: 

Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır.FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır. Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır.FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.Açık hava sahalarında drenaj amacıyla her metre için 5 mm lik bir eğime müsaade edilir. Saha çizgilerinin sert bir maddeden oluşturulması yasaktır.

Oyun Alanının Üzerindeki Çizgiler: 

Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renkte olmalıdır.

Sınır çizgileri: 

İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.

Orta çizgi: 

Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9x9 m boyutlarında iki eşit alana böler ; bununla beraber orta çizgi kalınlığının, bütünüyle, her iki oyun alanının da sınırları içerisinde olduğu kabul edilir. Bu çizgi filenin altından iki yan çizgi arasında uzanır.
hücum çizgisi: Her oyun alanında, arka kenarı, orta çizginin tam ortasından 3 m geride çizilmiş bir hücum çizgisi, ön bölgeyi belirler.

 

Voleybol Saha Ölçüleri

 

Voleybol Saha Ölçüleri

ön bölge:

 Her oyun alanında ön bölge orta çizginin tam ortası ve hücum çizgisinin arka kenarıyla sınırlıdır. Ön bölgenin yan çizgiler dışında serbest bölgenin sonuna kadar uzandığı varsayılır.

servis bölgesi: 

Servis bölgesi, her dip çizginin gerisinde 9 m genişliğindeki sahadır.Bu bölgenin yan sınırları, dip çizgilerden 20 cm geriye, yan çizgilerin uzantısı olarak çizilen 15 cm uzunluğunda iki kısa çizgiyle belirlenir. Her iki kısa çizgi de servis bölgesinin genişliğine dahildir.Servis bölgesinin derinliği serbest bölgenin sonuna kadar devam eder.

oyuncu değiştirme bölgesi: 

Oyuncu değiştirme bölgesi, her iki hücum çizgisinin yazı hakemi masasına kadar olan uzantısı ile sınırlıdır.

libero değişim bölgesi: 

Libero değişim bölgesi, serbest bölgenin, takım sıraları tarafındaki bir bölümü olup, hücum çizgisi uzantısından dip çizgiye kadar olan alanla sınırlandırılmıştır.

ısınma sahası:

 FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında ısınma sahaları yaklaşık 3x3m boyutlarında, serbest bölgenin dışında ve oturma sıralarının bulunduğu taraftaki köşelerde yer alır.

ceza sahası: 

Yaklaşık 1x1 m boyutlarında olan ve 2 sandalye bulundurulan bir ceza sahası, her bir dip çizgi uzantısının dışında olacak şekilde, kontrol sahası içinde yer alır. Bu sahalar 5 cm genişliğinde kırmızı bir çizgiyle sınırlandırılabilirler.

file:

 File, düşey olarak orta çizginin üstünde yer alır ve erkekler için 2.43 m, bayanlar için 2.24 m yüksekliğindedir.File, 1 m genişliğinde, 9.50 ila 10 m uzunluğundadır ve 10 cm lik karelerden oluşan siyah iplerden yapılmıştır. Anten, 1.80 m uzunluğunda ve 10 mm çapındadır. Antenlerin her birinin 80 cm lik üst kısımları filenin üzerinde devam eder. Antenler filenin bir parçası sayılır ve geçiş boşluğunun yan sınırlarını belirler.

 
 
HENTBOL  SAHA  ÖLÇÜLERİ
 
 

Hentbol Nedir?

Hentbol bir takımın 7’şer saha oyuncusu ve 5 yedekten oluşan kadro ile iki takım halinde oynanan bir spordur.

Hızlı, fiziksel güce dayanan ve atışların neredeyse 100km/saate ulaştığı bir spor dalıdır.

Oyununun süresi 30’ar dakikalık iki devreyi kapsar.

Her yaş ve cinsiyete hitap edebilen nadir sporlardan olan hentbol kuvvet, dayanıklılık, hız ve esneklik kazanılmasına katkısı büyüktür.

Ayrıca takım halinde ve bireysel hareket etme,

hızlı düşünme ve karar verme ile cesaret, azim ve kararlılık gibi özelliklerin kazanılmasında da katkısı büyüktür.

Hentbol Nedir?

Hentbolun Tarihi

Antik Yunan’a kadar dayanan bir geçmişi olan hentbolun

M.Ö. 600’lü yıllara kadar uzandığı söylenir. Bizanslıların “harpaston” adını verdikleri

oyun günümüzdeki hentbolun temelini oluşturmaktadır. Orta Çağ’da ise “top yakalama” adı ile oynanan bir oyundan bahsedilir.

Hentbol TarihiYine de hentbol esas şeklini 19. yüzyılda Danimarka, İsveç ve Almanya’da almıştır.

Danimarka’da “haandboll” adlı oyundan gelmektedir.

Almanya’da kurulan Yüksek Beden Eğitim Okulu bünyesinde verilen eğitimler ve yetiştirilen

sporcu antrenörler ile dünyaya yayılmıştır.

1936 ve 1952 yıllarında Olimpiyatlarda gösteri amacı ile yer bulan hentbol,

1972 yılında resmi olarak Olimpiyat sporu halini almıştır.

1946’da kurulan Uluslararası Hentbol Federasyonu da bu sporun gelişmesini ve yayılmasını sağlamıştır.

Günümüzde 150 ülkede oynanan hentbol 8 milyona yakın lisanslı oyuncusu ile

dünya çapında oynanmaktadır.

Nasıl Oynanır?

Hentbol toplamda 12 kişilik kadrolarla oynanan takım sporudur.

İlk zamanlarda 11 kişilik takımlar halinde çim sahalarda oynanırken 1950’lerden sonra salon sporu halini almıştır.

Temeli rakip kaleye gol atmak olan hentbol elle oynanır.

Oyuncuların ayak ve diz altı bölgelerine topun temas etmemesi gerekir.

Oyuncular arası belirli bir temas düzeyi olabilir. Ancak faullerde hentbolcuya iki dakikalık oyun dışı kalma cezası verilir.

Hentbolcu topu elinde en fazla üç saniye tutabilir ve top ile beraber en fazla üç adım atabilir.

Hakemler gerekli durumda oyunculara müdahale ederler. 

Hava atışı ile başlayan oyun 30’ar dakikalık iki bölümden oluşur.

Bu bölümlerde istenildiği kadar oyuncu değiştirilebilir. Maç bitiminde beraberlik halinde 1’er puan, kazanma durumunda ise 2 puan verilir.

Temel hareketler ise;

 

 

Hentbol Nasıl Oynanır?

  • Top tutma
  • El üstü pas
  • Bilekten pas
  • Çift el göğüsten pas
  • El yerden pas
  • Piston hareketi
  • Yana bükülü atış
  • Düşerek atış ve benzerleridir.
 
 
 
 

Hentbol Saha Ölçüleri

Hentbol kapalı spor salonlarında oynanan bir spordur. Sahaların yapılışında bütün dünyada geçerli olan ölçüler kullanılır.

Çizgiler ve kullanılan her türlü ekipmanın özel bir ölçüsü vardır. Bunlar hakkında detaylı bilgi verecek olursak;

Hentbol Saha Ölçüleri

Oyun Sahası

Uluslararası hentbol saha ölçüleri 40 metre boy, 20 metre en olarak belirlenmiştir.

Dikdörtgen şeklinde olan sahalarda uzun kenarlara kenar çizgisi,

kısa olanlar ile kale direkleri arasında kalan alana kale çizgisi ve kalelerin arka bölümlerine ise dış kale çizgisi denir.

Oyun alanlarında kale çizgisinden 2 metre ve kale çizgisinden itibaren 1 metre genişliğinde bir emniyet alanının bulunması gerekir.

Oyun alanı kale çizgisine paralel olmak üzere ikiye bölünür.

 

Kale:

Kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilen kaleler zemine sabit şekilde 3 metre genişliğinde ve 2 metre yüksekliğinde olmalıdır.

Yan ve üst direkler 8 cm ve kare biçiminde olur. Diğer şeritler 20 cm uzunluğunda olur ve kale ağ ile çevrilir. S

ahada bulunan diğer çizgiler ise;

Kale sahası çizgisi:

 Kale çizgisine paralel 6 metre uzunlukta bir çizgidir. Kale sahasını belirler.

Serbest atış çizgisi: 

Kale çizgisinin 3 metre uzağında 15 cm aralıklarla çizilen kesik düzlemlerdir.

7 metre çizgisi:

1 metre uzunluğunda kenar çizgilerine eşit uzaklıktadır. Kale atışından sonra kullanılır.

Orta çizgi: 

Sahayı ikiye bölen çizgidir.

Değişme çizgileri: 

Takımların oyuncu değiştirmek için kullandıkları alanlardır. Kenar çizgisine dikey olarak çizilmiş 15 cm uzunluğundaki çizgilerdir.

Kaleci sınır çizgisi: 

4 metre çizgisi olarak da nitelendirilen bu ölçü 15 cm uzunluğunda kale çizgisine paralel ve 4 metre uzaklıklta çizilir.

Top:

Yaş gruplarında göre değişen top ölçüleri erkekler liginde 58 – 60 cm ölçülerinde ve 425 – 475 gram ağırlığında olur.

Kadınlarda ise 54 –

60 cm ile 325 – 400 gram ağırlığındadır. Sentetik ve kaygan olmayan maddeden yapılır.

 

 

 

Hentbol Saha Ekipmanları

Hentbol sahaları kapalı alan olarak tasarlanan ve dış etkenlerden etkilenmesinin en aza düşürüldüğü bir sistem ile inşa edilen mekanlardır.

Yeterli kişi kapasitesi ve sağladığı diğer olanaklar ile karşılaşmaların düzenlenmesi ve takımların rahat etmesi mantığı ile yapılır.

Hentbol karşılaşmalarında oluşabilecek her türlü duruma ve ihtiyaca sahalarda bulunması gereken ekipmanlar vardır. Bunlardan bazıları;

Hentbol Saha Ekipmanları                 

 

            Skale

                              Skorboard

                          Taktik tahtası

                        Top sepeti

                             Top taşıma filesi

                           Toplar

        Tribün koltukları

                              Top pompası

Aydınlatmalar

Yedek oyuncu bölmeleri

   Hakem masası

 

 

KURALLARI

Hentbol, bir takımın 6'sı saha, 1'i kalede olmak üzere 7'şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur

 

Oyun süresi 30'ar dakikalık iki devreden oluşur İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan

 

hentbol,

1950'lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbol giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur

 

Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedirİspanya'da ASOBAL Liga, 

 

Almanya'da Handball Bundesliga, İsveç'te Handbol ElitSerien,

Danimarka'da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir

Hentbol oyun kurallarıModern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler,

Avrupa'nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa'ya kafa tutma başarısı göstermiştir

Afrika'da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta'da büyük atılım yapmıştır Mısır'da 1999'da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası'nda ev sahibi ülke 4 olurken, 2005'te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde

 

 


 

 

girme başarısı göstermiştir

 

 

OYUN  SAHASI

Tam boyutlu hentbol sahası, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan bir dikdörtgen

 

biçimindedir Uzun kenarlar hentbol saha

sının kenar çizgilerini, kısa kenarlar ise kale çizgisini oluşturur

Hentbol sahası, kale çizgilerine paralel bir orta çizgi ile ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur

 

Saha ölçüleri ve zemin bir

takımın üstünlüğüne yol açacak bir şekilde değiştirilemez

Emniyet alanı, kenar çizgileri dışından en az 1 metre, kale çizgisi dışından ise en az 2 metre uzaktadır
Kale :üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiştir

 

 

 

 

İçten içe 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir

Bir üst direkle birbirine bağlanan kale yan direklerİ

yere sağlamca tutturulmuştur Kale direklerinin arka kenarı, kale çizgisinin dış kenarıyla aynı çizgidedir

 

Yan direkler ve üst direk 8 cm x 8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır Yan direklerin ve üst direğin dört yanı,

 

arka planda da belli olacak şekilde birbirini takip eden iki ayrı renkteki şeritlerle boyanır Yan direklerle üst direğin birleştikleri yerdeki şeritler aynı renkte ve

 

bitişik olup, her ikisi de 28 cm uzunluğundadır

Diğer şeritler ise 20 cm uzunluğundadır Kale

topun geriye dönmesini engelleyecek şekilde bir ağ ile donatılmıştır

9 metre olan serbest atış çizgisi,

çizgilerin arasındaki boşlukları 10 cm olan kale sahası(6 metre) çizgisine 1 metre uzakta ve paralel olan kesik bir çizgidir 

 

7 metre çizgisi; 1 metre uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında,tam orta yerde bulunur

ve kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 3 metredir

Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir Kalecinin sınır çizgisi 18 cm uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 metredir ve kale çizgisine paraleldir

 

 

Orta çizgi, iki kenar çizgisinin orta noktasını birleştiren ve sahayı ikiye bölen çizgidir

Orta çizginin her iki yanında 19 cm uzunluğunda, orta çizgiden 59 metre uzaklıkta ve her iki takım oyuncularının giriş, çıkışları için düzenlenmiş olan kenar

 

çizgiye paralel çizgilere, değişme çizgileri adı verilir Hentbol sahasındaki tüm

çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar Çizgiler çok belirgin biçimde çizilmiş olup 9 cm genişliğindedir

 

İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığında, uygun olarak çizilip 4 cm dir

Oyuncular:.

2010 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası,

Fransa-Çek Cumhuriyeti Hentbol Milli Takımları karşılaşması, skor:Çek Cumhuriyeti 20-21 Fransa

 

Hentbol oldukça hızlı oynanan bir spor dalıdır

Her takım bir kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere yedi oyuncu ile sahaya çıkar

Bir takım en fazla oniki oyuncudan teşekkül etmiştir

Takımlar kurallara uygun olduğu müddetçe sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir Oyuncular sahanın istedikleri yerinde oynama hakkına sahiptir Gol sahası içinde oynama hakkı sadece kaleciye verilmiştir Eğer savunma yapan bir takımda kaleci dışında elinde top olan bir

 

 

oyuncu gol sahası içerisine girerse atak yapan takım 7 metre atış hakkı kazanır Atak yapan

takımda bir oyuncu gol sahasının

içerisinde veya çizgiye herhangi bir temasta bulunup gol atarsa o gol geçersiz sayılır

 

                            Hentbol Sahası

 

(Salon içi Pozisyonları)Hentbol Sahası * Pivot
* Sağ oyun kurucu
* Sol oyun kurucu
* Orta Oyun kurucu
* Sağ kanat oyuncusu
* Sol kanat oyuncusu
* Kaleci 

Hentbol Topu


Hentbol Topu

Hentbol Topu 32 parçalı ve oynanan kategoriye göre farklı boyut ve ağırlıktadır Bir saha oyuncusu elindeki topla dripling yapabilir, ya da aldığı topla 3 adım atabilir ve pas verebilir ya da aldığı topla üç adım atıp topu yere bir kez çarptırdıktan sonra bir kez daha üç adım atabilir ve sonrasında şut ya da pas atabilir Yere vurdurarak aldığı yada sürdüğü topu tutup bir kez daha yere vuramaz Topa diz altı hariç vücudunun her yeri ile dokunabilir Kale sahası yalnızca kaleciye ait bir yerdir Oyuncular bu alana giremez Kaleciler bu alan içinde topa her şekilde ve tüm vücudu ile müdahale edebilir