19 : ) NOTRADAMUS KEHANETLERİ NELERDİR...? / 25-03-2012

NOSTRADAMUS  KİMDİR..?

 

              Bundan beş yüzyıl önce Güney Fransa’da yaşamış, daha çok isminin Latince’ye çevrilmiş hali olan Nostradamus adıyla anılan Michel de Nostredame simya bilgini, kahin, tıp doktoru, şifalı bitkiler uzmanı, kozmetiklerin ve meyveleri korumakta kullanılan maddelerin mucidi, bu 16.yy Rönesans adamı yüzyılımıza kadar olağandışı ve esrarengiz kalmıştır.

              Nostradamus 14 Aralık 1503 tarihinde Renee ve Jacques de Nostredame’ın oğlu olarak dünyaya geldi. Noter olan babasının varlıklı bir kişi olmasından dolayı rahat bir çocukluk dönemi geçirdi. Michel’in geleceği görme yeteneği ilkönce büyükbabaları Jean de St.Remy ve Pierre de Nostredame tarafından desteklenmişti.

             Jean ve Pierre aynı zamanda Kral Rene ve oğlunun fizikçileriydiler. Büyükbabası ona, Eski Yunanca’yı, Latince’yi ve İbranice’yi, matematik ve simya bilimini de öğretmişti. Jean torununa hemen her konuda ders veriyordu; klasik edebiyat, tarih, tıp, astroloji ve şifalı otlarla tedavi. Nostradamus ilk defa Hıristiyan dünyasında yasaklanan sanat ve bilimin tadını Yahudi Kabbalah’ını ve Simya’yı öğrenerek almış oluyordu.

             1522’de Montpellier Üniversitesi’ne tıp okumaya gitti. On dokuz yaşındaki bu öğrenci dedelerinden aldığı eğitimle ve okulda öğrendiklerinle çok başarılı bir doktorluk kariyeri yaptı. Doktorluktaki ününün pekişmesi ise, şarbon hastalığı salgınında kan akıtarak tedavi yapmak yerine, hastalarını temiz hava, su ve bitkilerle tedavi etmesi olmuştu.

              1534’te Rönesans’ın en büyük bilim adamı ve düşünürlerinden Jules Cesar Scalinger tarafından Agen’e davet edildi. Daha sonra burada adını bilmediğimiz bir hanımla evlendi ve bu evlilikten iki çocuğu oldu. Şarbon salgını sırasında mucizeler yaratan Nostradamus yeni bir salgında ise karısını ve iki çocuğunu kurtarama*****, şarbona kurban verdi.

              Bu da şehirde ona karşı bir güvensizlik duyulmasına neden oldu. Yine bir salgın için geldiği Aix şehrinde tekrar evlendi. Yıllarca süren Avrupa gezileri sırasında topladığı eşyaları da buraya getirmişti: Usturlaplar, sihirli aynalar, su bulan çatallar, pirinç kaseler, eski kahinlerin tasarladığı üç ayaklı sehpa Branchus... Geceleri herkes yattıktan sonra o, sabahlara kadar üst kattaki odasında çalışırdı.Titrek mum ışığında astronomik takvimlere danışır, burçların rotasını çıkartırdı.

              Nostradamus geleceği görmeye başladıkça,bunları başkalarıyla paylaşmak için büyük bir istek duymaya başlar ve 1550’de ilk almanağını yazar. Bu kitapta on iki tane manzum dörtlük bulunuyordu. Her bir dörtlük gelecek yılın bir ayı ile ilgili genel bir kehanet içeriyordu. Bu kitap çok ilgi görünce o da her yıl hayatının sonuna kadar bir almanak yazdı.

             1566 yılının Haziran ayında Franciscan Manastırında öldü. Ölmeden bir gece evvel yanına kimseyi sokmadı ve soranlara “Bu son gecem, beni yalnız bırakın, zira sabaha ölmüş olacağım.” diyerek son kehanetinde bulundu.

              Aşağıdaki metin , Nostradamus’un oğlu Cesar’a hitaben yazdığı önsözden olduğu gibi alınmıştır:

              “İnsan kaynaklı olaylar kesin değildir, ama her şey düzenlidir ve Tanrı’nın hesaplanmaz gücüyle yönetilir, bize öfke sarhoşluğu değil, telaşlı eylemle de değil, yıldızların etkisiyle ilham verir. Belli şeyleri bir kehanet ruhu içinde ancak ilahi ilhamı bulanlar önceden kestirebilir.

               Ben çok uzun süreden beri pek çok kehanetlerde bulundum, daha sonra olmuş olayları çok önceden söyledim, yerini de belirttim. Bütün bunları ilahi güce ve ilhama yorumluyorum. Söz ettiğim olaylar, kimi mutlu, kimi hüzünlü, dünyanın ikliminden giderek artan bir doğrulukla geçmiştir, ama bir zarar verme olasılığı yüzünden, yalnız şimdiki zamana değil, geleceğe de bir zarar verme korkusundan, sessiz kalmaya, bunları yazıya dökmemeye razı oldum.

                Hükümranlıklar, mezhepler ve bölgeler öyle çapraz ve ters değişimlere yol açıyorlar ki, gelecekte neler olacağını açıklarsam, devletlerin, mezheplerin, din ve inançların başındaki büyükler bunların kendi hayallerinden farklı olduğunu, duymak istedikleri şeyler olmadığını görünce, gelecekte doğru olduğu anlaşılacak sözleri suçlamaya kalkarlar.

               Gerçek kurtarıcının dediği gibi, “Kutsal şeylerinizi köpeklere vermeyin, incilerinizi domuzlara atmayın, çünkü ayaklarıyla ezerler, dönüp sizi parçalarlar.

             “Dilimi kalabalıklardan, kalemimi kağıtlardan uzak tutuşumun nedeni bunlardır. Daha sonra (Leoni)’den ötürü kararımı verdim, muğlak ve şaşırtıcı cümlelerle insanlığın geleceğinde olacakları, özellikle de en önemlilerini, benim gördüklerimi, kimsenin duyarlılığını zedelemeden açıklıyorum.

              Bunların hepsinin bulutlu biçimde yazılması gerekiyordu, tüm kehanetler gibi. Ne var ki, şimdi ya da ileride, Yaratıcı Tanrı’nın gelecekte yer alacak sırları ilham ve hayal yoluyla açıklamak isteyeceği kişiler çıkabilir, bunlar yargısal astroloji yoluyla, geçmişte belli bir gücün gelip onları alev gibi sarması, insani ve ilahi ilhamları yargılamaya itmesi biçiminde olabilir...çünkü biz de kehanetlerimizi yazıya, ilahi ilham ve vahiylerle, sürekli gözlem ve hesaplarla dökebildik.

              Ama sana açıklamak istediğim şey, göklerin hesaplarıyla elde edilen kararlardır. Bu yolla insan gelecekteki olayları bilir, hayali her şeyi de kesinlikle reddeder. İlahi ve doğaüstü ilhamın astrolojik hesaplarla birleşmesi sayesinde, yerleri ve zamanları doğru olarak bulmak mümkündür, bu da ilahi sevapla, güçle, yetenekle kazanılan bir okült özelliktir.

             Bu yolla geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek bir tek ebediyet olur, çünkü her şey çıplak ve açık hale gelir.” 

 

  

NOSTRADAMUS   KEHANETLERİ  NELERDİ

R KEHANETLERİ NELERDİRKE

            AG.Asya depremleri kıyamet alameti mi?

           'Mars, Merkür, Ay birleşecek Güneyde büyük kuraklık olacak Asya'nın derinlikleri sarsılacak. Sarsıntılar sona kadar sürecek.''Ürkütücü iddia: 26 Aralık ve 28 Mart depremleri, Nostradamus'un 1555'te yazdığı kıyametin alametleri... İngiliz uzmanlar sağ üstteki dörtlüğü şöyle yorumluyor: 26 Aralık'ta ilk satırdaki gibi dolunay vardı.

           İki ve üçüncü satırlar Güney Asya'yı gösteriyor. Son satır ise devamı beklenen artçıların ilkini, 28 Mart'takini temsil ediyor... Fransız kahin kıyamet tarihi olarak 2012'ye işaret ediyor.
            Ürkütücü iddia: 26 Aralık ve 28 Mart depremleri, Nostradamus'un 1555'te yazdığı kıyametin alametleri...  

            Depremlerin arttığına ve zamanlamasına dikkat çeken İngiliz yazar Hal Lindsey, "Nostradamus'un Dünya'nın sonunun depremlerden sonra 2012'de geleceğine dair kehaneti gerçek mi oluyor" dedi.

Türkiye, İran, Japonya, Endonezya ve geçtiğimiz gün yine Endonezya... Ünlü Fransız kahin Nostradamus'un kehanetlerinden yola çıkan bazı İngiliz tarihçiler bu depremlerin "yaklaşan kıyametin alameti" olduğunu öne sürdü. İngiliz gazetelerine konuşan bazı tarihçilere göre Nostradamus, kehanetlerinde dünyayı büyük depremlerin beklediğini ve kıyametin bir dizi depremden sonra yaşanacağını öngörmüştü.

            Ünlü kahine göre 2012, kıyamet yılı olacak... Nostradamus'ün "Felaketler, gezegenlerin özel bir sırada dizilmesiyle baş göstermektedir" kehanetine atıfta bulunan tarihçiler, Gölcük depreminden 6 gün önce güneş tutulması yaşandığına dikkat çekti. Dünya, Pluton, Güneş'in bir tarafta; Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn'ün ise diğer tarafta kaldığını söyledi. Nostradamus'ün üçüncü kehanetinde ise "Mars, Merkür ve Aybirleştiğinde, güneyde büyük bir kuraklık yaşanacak.

            Asya'nın derinliklerinde büyük bir titreşim yaşanacak" sözlerinin geçtiğini belirten tarihçiler, bu kez de yaklaşık 300 bin kişinin öldüğü Güneydoğu Asya depremine ve o sırada yaşanan dolunaya dikkat çekti. Nostradamus'un kehanetlerini bazı din adamları da İncil'e dayanarak destekledi.

           Hıristiyan din yazarı Hal Lindsey, "Arka arkaya depremlerin olacağı ve depremlerin artacağı İncil'de de var" dedi. İsmini vermek istemeyen bir başka yazar da Lindsey'le aynı görüşte: Zamanlama, dünyanın sona yaklaştığının işareti. Son deprem Paskalya'dan hemen sonraydı.

          Asya depremi de Noel'den hemen sonra olmuştu. Bu kadarının tesadüf olması mümkün değil. Bunların mutlaka bir anlamı var...

 

NOSTRADAMUS'UN KEHANETLERi -1


Tüm zamanlarin en taninmis kahini Michel de Nostradamus'un kehanetlerinin bazilari dünyanin
çesitli yörelerindeki uzmanlar tarafindan uyarlandi; bu ilginç arastirmanin bazi bölümlerini
sizlere iletiyorum. Yanliz dikkat edilmelidir ki, Nostradamus'un kehanetleri her uzmanin kendi
yorumlarina baglidir ve birkaç örnek disinda hiçbir zaman genellestirilememis ve tam anlamiyla
çözülememistir. Örnegin geçen yilin basinda Suriye Devlet Baskani Hafiz Esad'in 69 yasinda
ölecegi kehaneti basarili yorumlardan birisi olarak kabul edilmekte ama Saddam'in öldürülecegi
kehaneti basarisiz kabul edilmektedir. Yine de son karar sizlerin olacaktir.


--------------------------------------------------------------------------------

Sonia Gandhi veya Priyanka Gandhi Vadra Hindistan Basbakani olacak.

Yorum: Nostradamus'un 2/54 no'lu kehanetinde Avrupa'dan uzak bir ülkede "Romali" yani
Italyan kani tasiyan bir kiz lider olacak. Sonia Gandhi, öldürülen eski Basbakan Rajiv Gandhi'nin
Italyan esinden olma kizidir. Ama Sonia'nin kizi 27 yasindaki Priyanka Gandhi Vadra'da yari
Italyan'dir. Fakat görüldügü kadariyla genç kiz Nehru-Gandhi mirasina gönüllü degildir.
Fakat bir milyardan fazla Hintli'ye göre genç kizin olaganüstü karizmasi lider olmasi için
yeterlidir ve desteklenmektedir.


--------------------------------------------------------------------------------

Los Angeles, San Francisco veya Seattle'de büyük bir deprem ya da patlama olacak.


Yorum: Bir diger önemli kaynak olan "Uyuyan Kahin" Edgar Cayce'e göre, içinde
bulundugumuz dönem yani 1998-2004 arasi depremlerin, volkanik patlamalarin ve
kasirgalarin artis dönemidir. Nostradamus'da benzer kehanetlerde bulunmustur.
Fakat ilgili dörtlükte (1.87) "Arethusa" adli bir yerden de söz etmektedir. Bu isim
Yunan Mitolojisi'nin ünlü bir su perisinin (Nymph) adidir ve heykeli bugün Italya
Siracusa'da bulunmaktadir yani Etna Yanardagi'nin yakinindadir. Ve ABD'nin
bati kiyisinda da Etna isimli bir yer vardir. Ama bazi yorumculara göre kasdedilen
yer ABD degil, Italya'daki Etna'dir.


--------------------------------------------------------------------------------

400 yildan sonra ilk kez bir süpernova çiplak gözle görülecek ve Papa degisecek.

Yorum: Nostradamus'un öngördügü "7 gün boyunca günler ve gecelerde gökte parlayacak"
dedigi kozmik olay bu süpernova olabilir mi? Eger oysa Kahin, bu olayin hemen ardindan
Papa'nin (John Paul II)'i Vatican'i terkedecegini söylüyor yani Papa belki de yasamini yitirebilir.
Buna karsin bazi uzay bilimcilere göre Süpernovalarin ne zaman olusacagini bilmek asla mümkün
degildir, bunun yerine iki yildizin çarpismasi veya bir kuyruklu yildizin patlamasi türünden baska
bir kozmolojik olay gerçeklesecektir. Ama sonuçta önemli olan gökteki parilti olacaktir.


--------------------------------------------------------------------------------

Kuzey Italya, Londra ve Ingiltere'nin önemli bir bölümü dev depremlerle sarsilacak hatta
Britanya Adasi'nin bir bölümü denize batacak.

Yorum: Yoruma göre Italya'da depremin merkezi Mortara yani Milano'nun üç mil kuzeybatisi. Ayni anda Güney Italya'da sarsilacak ve Floransa büyük zarar görecek. Sismik zincirleme reaksiyon
sonucunda Ingiltere'de etkilenecek, iki St George Adasi olan Cornwall ve Scilly Adalari batacaklar.
Nostradamus'un kehanetinde (9.31) Mortara ve St. George Adalari ismen geçiyorlar. Ama bir de
"Easter Day" yani Paskalya sözcügü var. O zaman 2003 veya 2004'ün Paskalyalari'ndan
söz ediliyor da olabilir.


--------------------------------------------------------------------------------

Çok ünlü bir rock sarkicisi bir uçak kazasinda yasamini yitirecek.
Yorum: Yorumculara göre Subat ayinda tüm grubu ile beraber uçarak bir konsere giden çok

ünlü bir rock sarkicisinin yasami tehlikede. Bu kaza 1999'da atlatilmis. Peki kim olabilir?
Rolling Stones, Red Zeppelin, eski Beatle'lar, Lou Bega mi? Ya da John Mellencamp,
John Fogerty, veya Elton John mu? Ama Elton John hakkinda baska bir kehanet var.
Bir yorumcu Ricky Martin adini veriyor. Ama bir baskasi hayir, o degil diyor. ...


--------------------------------------------------------------------------------

Hafiz Esad'in yerine geçen oglu Besir Esad, bir darbeye düsürülecek.

Yorum: Darbe Baas Partisi ve ordu tarafindan yapilacak.


--------------------------------------------------------------------------------
YIKosova'da ve Makedonya'da yeni çatismalar. Ama en önemlisi Sirp Lider Slobodan
Milosevic'in öldürülecegi.
Yorum: Yorumculara göre bu defaki çatisma merkezi Voyvodina olacak.
Sirplarla çatisacak olan Kosova Özgürlük Ordusu savasi baslatacak.
Ise Arnavutluk'ta karisacak ve tabii is NATO'ya kalacak. Bunun bir adi da I
II. Dünya Savasi olabilir diyor bazi yorumcular.Veya savasin çikis nedeni
Milosevic'in öldürülmesi olacak. Ama bazi uzmanlara göre Sirp Lider dogal nedenlerle
de ölebilir fakat ragmen çatismalar baslayacaktir.


--------------------------------------------------------------------------------

Saddam Hüseyin bir kaza geçirip, ölecek.
Yorum: Yoruma göre Saddam'in yerine oglu Uday geçecek. Haziran'da ise bir darbe
tesebüsü olacak ama Uday darbeyi bastiracak.


--------------------------------------------------------------------------------

Afrika'da savas

Yorum: Yorumcular Nostradamus'un Cezayir ve Fas önce büyük iç savaslarin ardindan da
Iran'in tahrikiyle kitaya yayilacak bir savastan söz ediyorlar. Iddiaya göre Misir, Sudan, Eretria
ve Somali savasa katilacaklar. Bu arada Italya, Fransa ve Ispanya'da terör olaylari yasanacak.
Savasi ABD ve Kanada'nin müdahalesi sonlandiracak.


--------------------------------------------------------------------------------

Prenses Diana yüzlerce tanigin önünde görünecek ve özel bir mesaj verecek.

Yorum: Yorumculara göre Diana bir alev seklinde görünecek. Nostradamus'un (4.24) no'lu
kehanetine göre yorum yapiliyor; "Kutsal yerden Lady'nin zayif sesi gelecek-Ilahi ses insani
ates gibi parildayacak-Bunun nedeni kani yerde kalmamasi için olacak-Kutsal tapinak kirletilip,
zarar görecek." Peki acaba bu olay kahramani Diana'mi? Yoksa bir simge mi? Bazi yorumcular
bunu cinayetin içyüzü aydinlanacak, seklinde yorumluyorlar. Kutsal tapinak ise kilise yani
komplonun içinde din adamlarinin da yer almalari.


--------------------------------------------------------------------------------

Bir Arap uçagi düsecek.

Yorum: Tahminler Irak veya Libya'ya yönelik. Kaza bir Orta Dogu hava limaninda olacak.
Bir baska yorumda Israil yine suçlaniyor, baska birine göre ise kaza Misir ya da Suudi Arabistan'da.


--------------------------------------------------------------------------------

Dogu Anadolu tehlikede

Yorum: Dogu Anadolu'da ve Japonya'da 7 Richter'in üzerinde iki deprem olacak.


--------------------------------------------------------------------------------
Mavi Türbanli Lider yani Mehdi geliyor
Yorum: Nostradamus'un kehanetlerinin birçok yerinde geçen "Mavi Türbanli Müslüman Lider"
bu kez ortaya çikacak. Uzmanlara göre adaylarin arasinda Besir Esad da var. Yeni bir Nasir
olacak denen bu lider, Arap Birligi'ni yeniden olusturacak. Iran, Afganistan Irak, Suudi Arabistan,
Yemen, Libya ve bazi Orta Asya ülkeleri birlesecekler. Arap Federasyonu kurulacak ve Bati'ya
karsi tavir alacak. Iran, Türkiye'ye saldirip, Trabzon'a kadar gelecek, Fas'ta büyük savaslar
olacak. Iran'da Hatemi devrilecek yerine bir ihtimal yine Iran disindan Humeyni gibi bir lider gelecek.
Bu kisi Usame bin Ladin veya Ahmed Sah Mesud da olabilir. Bu kehanet çok eski ve
Mavi Türbanli Lider çoktandir bekleniyor ama hala çikmadi. Ama gerçekten de
Nostradamus'un (5.27) no'lu kehanetinde Persler'in Trabzon'a gelecekleri, Misir'in ve
Midilli'nin korkuyla titreyecegi, Adriatik'in Arap kaniyla sulanacagi yaziyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Iran, Suudi petrol boru hatlarini bombalayacak.


Yorum: Yorumculara göre Iran'in amaci Türkiye'ye yönelik petrol destegini kesmek.
Bir diger iddia ise Iranli,Afgan ve Azeri teröristlerin bu isi yapacaklari seklinde ve sonuçta
büyük bir petrol krizine girilecek.


--------------------------------------------------------------------------------

Petrol krizi sonucunda, küresel bir ekonomik kriz baslayacak.

Yorum: Suudiler ile Iran arasindaki çatisma çikinca petrol krizi olusacak, ayni süreçte
Israel ve Suriye arasinda da savas baslayinca önce ABD'de borsa çökecek daha sonra ise ekonomik
kriz küresel boyutlara ulasacak.


--------------------------------------------------------------------------------

BEYAZ ABD Baskan Yardimcisi yasamini yitirecek.

Yorum: ABD yeni Baskan'nini ve Yardimcisini yeni seçti ama yorumculara göre
Baskan Yardimcisi (Chaney oldugu belirlendi) dogal nedenlerle yasamini yitirecek.


--------------------------------------------------------------------------------

BIR DEPREM Tüm Kuzey Afrika ve Akdeniz kiyilari Cezayir merkezli depremle sarsilacak

Yorum: Kaddafi ile NATO arasindaki olasi bir anlasmazligin hemen ardindan, Cezayir'de
7.3 Richter'in üzerinde bir deprem olacak ve tüm Akdeniz'de hissedilecek.


--------------------------------------------------------------------------------

Israil Suriye'ye saldiracak.

Yorum: Önce sinir çatismalari olacak, Suriye ve Lübnan'daki önemli kentler bombalanacak.
Anlasmazlikta bir tarafta Türkiye, Misir, Ürdün, Küveyt, Bahreyn, Birlesik Arap Emirlikleri ve
Suudi Arabistan, öteki tarafta ise Suriye, Lübnan, Yemen, Libya, Filisin, Irak, Iran,
Afganistan ve Pakistan yer alacaklar. Israil BM Güvenlik Konseyi'nde kinanacak,
Rusya ve Çin ekonomik baski uygulayacaklar. Buna karsin ABD, Ingiltere ve
Fransa karsi çikacaklar. Filistinli gerillalar Kudüs'in bati kesiminde ve
Ürdün'de eylemler yapacaklar. Burada Suriye'nin durumu kritik; Eger
Nostradamus'un kasdettigi gizemli Arap Lideri Besir Esad ise, önceki kehanet daha
da güç kazanabilir. Kahin'in "Alus"diye sifreledigi ismin "El Essad" oldugunu düsünen
yorumculara göre, bu çatisma tüm Orta Dogu'ya yayilacak ve hatta Saddam Hüseyin
tarafindan Tel Aviv'e kimyasal silahlarla saldirilacaktir. Sam ve diger önemli Suriye kentleri
Israil tarafindan bombalanirken Ürdün ve Suudi Arabistan, Irak ve Iran'la çatisacaklar.
Senaryoya göre bu arada ABD, Ingiltere ve Türkiye deniz ve hava güçleri ile savasa
müdahale edecekler. Eger bu tarihte Besir Esad hala iktidarda olursa, yani
2003'in ilk üç ayindaki darbe tesebbüsünü atlatirsa büyük güç kazanabilir ama
baska
yorumculara göre gizemli lider Esad'i deviren bilinmeyen kisi olacaktir. Bakalim, görecegiz..


--------------------------------------------------------------------------------

Elton John bir saldiriya ugrayacak.

Yorum: Yorumcular ünlü Ingiliz pop sarkicisi Elton John'un fanatik bir hayranive asigi tarafindan
saldiriya ugrayacagi görüsündeler. Hatta saldirinin ölümle sonuçlanacagi belirtilmekte.
Yorunculara göre Elton John, 1980'lerin basinda benzer bir tehlikeyi atlatmisve kurtulmustu
ve simdi ayni etki yinelenecek. Bir diger yoruma göre ise, ayni suikast tehlikesi
Beatle George Harrison, Sean Lennon, John Mellencamp, John Fogerty, OliviaNewton-John ve
aktör Jack Lemmon için de geçerli. Ayrica Kurt Cobain, John Lennon ve aktör
George Reeves'in de ayni konumda yasamlarini yitirdikleri belirtiliyor ve buna "
Üçlü Ölüm Laneti" adi veriliyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Rus askerleri Azerbaycan'a girecekler


Yorum: Iran'in Azeri Kürtler'le birlesme niyetine karsi Rus Ordusu bölgeye
gönderilecek. Bu arada Ruslar Çeçenistan, Dagistan, Gürcistan ve
Ermenistan'i kontrol altina almaya çalisacaklar. Baska bir Rus askeri birligi ise,
Türkmenistan'a girecek ve kanli savaslar olacak. Sonuçta çatismalar
Rus-Müslüman çatismasina dönüsecek. Yorumculara göre bunun bir diger anlami
Rusya'nin eski gücünü arama ve yeniden elde etme çabalari seklinde.

Nostradamus'un 2000 yilindan sonrasina ait oldugu anlasilan ruhsal konulardan söz ettigi düzinelerce dörtlük vardir. II.Henri'ye bir mektubunda sunlari yazmisti: "Sapkin bir tarikatin en üst ve en yüce sayginlik noktasina ulastigi baska bir kederin arefesindeb... uzun zamandir yasaklanmis bir daldan dogan, dünya haklarini yumusak ve gönüllü bir kölelige tasiyacak bir adam ilerleyecek... mezhebin alevi bütün dünyaya yayilacak." Nostradamus'un burada örgütlü tarikatlerin -'sapkin mezhep'- sonunda Hiristiyanligin çoktan beri unutulmus bir dalindan dogan yeni bir inancin yükselisine kehanet ettigine kusku yoktur. Nostradamus bunun bir Hiristiyanlik inanci oldugunu söylemesine karsin, onun dinsel arkaplani göz önüne alindiginda, baska bir din olamayacagi kesin gibidir. Bu yeni inanç tüm dünyayi sarip sarmalayacak ve barisçil bir uyum çagini baslatacaktir.
Nostradamus'un bunun yani sira yaklasmakta olan bin yilin basinda, Katolik Kilisesi içinde bu yeni uyanisi doguracak büyük karisikliklardan da söz etmis olmasi çarpicidir.

"Yeni Barque (yelkenli gemi)
yolculuklari sürdürecek,
Her yana Imparatorlugu tasiyacaklar
Beaucaire ve Arles rehineleri alikoyacak
Yakininda iki somaki sütun olan
yerin yakininda
(Yüzyil X Dörtlük 93)


Barque papaliktir. Nostradamus, gelecekteki bir papanin bin gün Vatikan'i terk etmek ve Katolik Kilisesi'nin merkezini baska yere tasimak zorunda kalacagini ileri sürüyor. Gerek Beaucaire, gerek Arles, bir zamanlar Papa VI. Pius'un rehin olarak tutuldugu Rhinea yakindir.
Nostradamus'dan yüzyillarca önceki baska kahinler, muhtemelen birkaç yil sonra olacak savas yüzünden Katolik Kilisesi'nin bir yilin sonunda Roma'dan ayrilacagini ileri sürdüler. 12. yüzyilda yasamis büyük Irlandali kahin St. Malachy'nin, su anki papa II. Jean Paul'den sonra yalnizca iki papa daha gelecegine kehanet ettigi söylenmektedir. 1140 civarinda Roma'ya yaptigi ziyaret sirasinda, transa girdigi ve o dönemdeki papadan sonra II. Celestinus'un gelecegini iddia ettigi belirtilir. Söyle yazmisti: "Kutsal Roma Kilisesi'nin ugrayacagi son iskencede, sürüsünü mesakkatle besleyen Romali Peter piskoposlugu isgal edecek. Bu mesakatler geçecek, yedi tepeli kent yikilacak ve korkunç Yargiç halki yargilayacak."


St Malachy gibi, Nostradamus da sik sik "yedi tepeli kent"in (roma) gelecekteki savasta yikilacagindan söz eder. Gerçi yakin gelecegimiz karanlik ve umutsuz görünüyorsa da, savastan ve yikimdan bikmis bir gezegen ve insanlik için umut da vardir. Aslina bakilirsa, her ne kadar üçüncü Deccal'in gelmesiyle varligimizi tehdid edecek bir üçüncü dünya savasi, kitlik ve salgin hastaliklar yüzünden hayal gücümüzün bile ötesine geçecek dehsetleri görecek olmasina karsin, önümüzdeki yaklasim 30 yil içinde dünyanin sonuna kehanet eden önceki bazi dörtlükleriyle çeliskiye düsmüs gibi görünür. Belki de bunun nedeni, yaklasmakta olan sona iliskin kahinin ciddi uyarilarini dikkate alan insanligin gözünü açmasini saglayacagi ve Armageddon'dan kaçinmayi basaracagina olan inancidir. Kesin olarak söylemek son derece güçtür, ama Yüzyil X, Dörtlük 84 açikça umut vermektedir.

"Duvarlar tugladan mermere
dönüstürülecek,
Yetmisbes baris yili.
Insanlik için sevinç, su kanali yeniden
açilacak.
Saglik, bol meyve, nese ve baldan tatli
zamanlar."


Bu dörtlükte, kehanetin tarihini belirlememiz için hiçbir ipucu olmamasina karsin, birçok kisi bunun III. Dünya Savasi felaketini izleyen 75 yillik bolluk ve baris dönemine kehanet ettigineinaniyor. Dahasi, Nostradamus II. Henri'ye yazdigi bir mektupta sunlari söylüyordu: "Deccal son defaligina dönecek... Bütün Hiristiyan ve kafir uluslar sarsilacak... Savaslar ve muharebeler o zamana dek oldugundan çok daha büyük ve siddetli olacak. Kasabalar, kentler, kaleler ve tüm öteki yapilar yikilacak. Iblis'in prensi öylesine büyük kötülükler yapacak ki, neredeyse tüm dünya bos ve issiz kalacak. Bu olaylardan önce birçok ender kus havada bagrisacak 'Simdi! Simdi! ve bir süre sonra ortadan kaybolacak."
Arastirmacilar bu 'kuslar'in, kurtulusumuzun sifreli bir anahtari olabilecegi inancindadir. Bunlar, tepemizde dolayan felaketlerin önlenmesinde katkisi olacak bir baris insanini temsil ediyor olabilirler. Belki bu esrarengiz kisi, insanligin "Simdi!"ye odaklanmasini saglayacak -bu da, yalnizca birkaç yil sonra bizi bekleyen dehsetleri önlemenin bizim kusagimiza kaldigi anlamina geliyor. Bu noktada, Dogu dinlerine mensup mistiklerin, aydinlanmayi 'simdi' olarak adlandirilmalari ilginç bir durum.

Bir Altin Çag
Son yaklasima göre, 'ender kuslar' bir insani degil, yeni bir düsünce tarzini, insanligin savaslarin ve kan dökülmelerin önünü alinmasinda yararli olacak uzun süre yasayacak olan yeni bir düsünce okulunu temsil etmektedir.
Ne ki, nükleer kiyamet ve üçüncü bir dünya savasinin getirecegi felaketlere iliskin öylesine çok sayida dörtlük vardir ki, bundan kurtulup da barisi getiren bir altin çagin yasanmasi çok güç görünüyor. Belki Nostradamus savas köpeklerinin havlamasini susturarak bütüncül yikimindan kurtulabilecegimizi ya da bunu yapamazsak nükleer kiyametten kurtulanlarin çok daha mükemmel bir dünya kurmak üzere birleseceklerini söylemek istiyor. Çesitli dörtlüklerde Nostradamus onun uyarilarini ciddiye alirsak hayatta kalacagimizi söylüyor bize. Biz ve bir sonraki kusagin, bildigimiz insani uygarligi neredeyse yok edecek olmasina karsin, binlerce yil baris içinde yasayacam bir dünyadan söz ediyor.

"Ayin hükümdarligindan sonra
yirmiyedi yil geçince,
Yedi bin yil bir baskasi onun kralligina
hükmedecek.
Günes son çevrimine girdiginde,
O zaman benim kehanetim
tamamlanip sona eriyor."
(Yüzyil I Dörtlük 48)


Hizla yaklasmasi muhtemel felaketlere karsin, bu dörtlükte bize insanligin kendi döneminden 7.000 yil sonra sona erecegini söylüyor gibi görünüyor.

"Mars ve Jüpiter kesisecekler,
Yengeç döneminde yikici bir savas.
Kisa süre sonra yeni bir kral
kutsanacak
Uzun bir süreligine dünyaya barisi
getirecek olan."
(Yüzyil VI Dörtlük 24)


Burada kahin, Yengecin korkunç savasindan-önceki dörtlükte üçüncü Deccal'in kötülüklerinin Temmuz 1999'da ortaya çikacagini kehanet etmisti- sonra, her iki yilda bir görülen bir astronomik olay olan Mars ve Jüpiter kesismesinde yeni bir 'kral'in ortaya çikacagini söylüyor. Bu yeni kral, -ister bir devlet adami, ister din adami ya da düssel biri olsun- önümüzdeki bin yilin baslarinda ortaya çikacak. Savasin sona ermesinden kisa bir süre sonra, bu büyük baris adami 'uzun süreligine' dünyaya huzur getirecek.

"Baris, birlik ve degisim olacak,
Alçak siniflar ve mevkiler yükselecek;
yüksekler alçalacak.
Bir yolculuga hazirlanmak birincinin
canini sikacak.
Savas ortadan kalkacak, sivil süreçler,
tartismalar."
Yüzyil IX Dörtlük 66


Bizim kusagin gelecegine iliskin bu dörtlük, Nostradamus hemen önümüzdeki büyük savasin çilginligini izleyen bir dönemden söz etmise benziyor.
Açikça artik savasinh olmadigi -silahli çatismanin yerini uygarca tartismanin alacagi ve Dünya halkalir arasinda birligin gerçeklestigi bir dönem öngörüyor. Dörtlügün ikinci dizesi, insanlarin bugün önemli bulduklari mevkilerin sonradan önemsizlesirken, simdi sikici diye görülen islerin günün birinde daha anlamli olarak görülecegini anlatiyor. Bu yeni altin çagda artik kisinin servetine ya da kaç eve sahip olduguna veya hangi toplumsal arka plandan geldigine önem veremeyecegimize mi kehanet ediyor acaba? Üçüncü dize de son derece ilginçtir.
Yapilan son arastirmalarda, 'birinci' sözcügünün, büyük bir yolculuga-bunun, daha önce ele aldigimiz üzere ruhsal bir yenilenme yolculugu mu, günes sisteminin kesfi gibi gerçek bir yolculuk mu, yoksa tümüyle baska birsey mi oldugu tartismali olmakla birlikte-çikacak olan bu yeni çagin gençligine gönderme yaptigi düsüncesi hakimdir. Baska dörtlüklerinde ve yazilarinda bütün bu yorumlari destekleyecek kanitlar yer almaktadir. 

1719 Devrimi ve SSCB’nin kuruluşu hakkındaki kehaneti

Siz savaştan sonra görün o ülkeyi
Bir güce ulaşacak en üst düzeyde
Yeni bir önder gelecek taşra kökenli
O güç dağlar aşacak, inecek denizlere

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ve Mısır’ın kaybedilişi hakkındaki Kehaneti

Bütün yasalar değişecek temelden
Türkiye de işte böyle bir devrimle
Ve Mısır toprağı gidecek elden
Para değişecek, para birimi de

Sovyetlerin Afganistan’ı işgali hakkındaki kehaneti

Ruslar girecek Afganistan’a
Şiilerse açık sanacak bu yerleri
Afganlara karşı koyacak omuz omuza
Ama kırılacaktır dirençleri

Nostradamus Suriye Devlet başkanı Kehaneti

Suriye Devlet Baskani Hafiz Esad’ın 69 yaşında ölecegi kehaneti doğru çıkmıştır.

SSCB ve ABD arasındaki barış görüşmeleri hakkındaki Kehanetleri

Süper devletlerin başkanları arasında
Sürüp gidecek barış konulu görüşmeler
Ne var ki varamayacaklar bir sonuca
Çünkü herkes gibi sağduyulu değiller 

Nostradamus’un Kehanetleri

              Gökten taşlar inecek başına

              Günümüzden yüzyıllar önce yaşamış olmasına rağmen Nostradamus, kendisine bütünüyle yabancı bu dünyayı nasıl kavrasın, nasıl tanımlasın ve onlara uygun adları nereden bulsun? Bu soruların sahibi şifre çözücü Peter McHoll, bütün bu engelleri kavramaya yönelik karmaşık bir ruh haline rağmen ünlü kahinin bu işi inanılamayacak bir başarıyla kazandığını söylüyor. Aynı zamanda McHoll’e göre bu başarı oldukça şaşırtıcı.

              Ve kehanetler, daha yakından ve derinlemesine incelendikçe, hayret verici, hatta ürkütücü olmakta… McHoll’un dediği gibi Nostradamus, açıklayamayacağı birçok şey gördü. Uzmanlara göre bunların başında gelen kuyruklu yıldızlar, kahin tarafından çok değişik şekillerde ifade edildi.

             Bir diğer şifreci Peter Lemesurier de Nostradamus’un Yüzyıllar’ının beşinci cildinde yer alan 32′nci dörtlüğü örnek gösteriyor:

            Güneşin, ayın ve yıldızların altında her şey yolunda iken, Büyük bolluğun ardından yaklaşıyor felaket. Ne kadar talihli olduğunu söylerken Yuhanna’nın yedinci taşı gibi gökten inecek başına. Lemesurier’in yorumu şöyle: Nostradamus’a göre barış ve bolluk döneminin sona ereceğini bildiren ilk işaret gökten yanarak inen bir taşla gelecektir.

            Şifre çözücüye göre burada 2126 yılında görülecek olan Swift-Tuttle kuyruklu yıldızıyla karşı karşıya olabiliriz. Eğer o değilse bile başka bir gök cismi dünyaya çarpacak ve özellikle daha müreffeh ve zengin olan ülkelerine felaket getirecek. Lemesurier, Nostradamus’un gökle ilgili kehanetlerini başka örneklerle de yorumluyor. İkinci cilt 46′ncı dörtlükte kahin gökyüzüyle ile ilgili kehanetinde ilginç tanımlarda bulunuyor.

            Büyük Oynatıcı tekerleği yeniden hareket ettiriyor; Bir dönüştamamlandı, daha büyüğü başlıyor. Kıtlık, savaş, veba ve kanlı, sütlü yağmur. Göklerden ardında alevler bırakarak geçecek ateş. Lemesurier’e göre son iki dizeyi okurken özellikle dikkat edilmesi gerekir. “Kanlı, sütlü yağmur” garip bir şeyse de, Nostradamus bu imajı dörtlüklerinde sık sık kullanır. Şifre çözücü bu kelimelerle, Nostradamus’un bu dörtlükte “Sonsuz yağmur” için şifre vermiş olabileceğini de iddia ediyor.

            Bu da diğer kehanetlerde sözü geçen “uzun yağmurlar”a bir gönderme olabilir. Ancak burada gökteki ateş, Kıyamet’in çok eskiden bildirilmiş büyük yıldızını temsil ediyor gibi… Halley Kuyruklu Yıldızı (eğer ondan bahsediliyorsa) 2822 yılında döneceğinden, bu dörtlüğe bir tarih verilmesinde yardımcı olabilir.

            Lemesurier, dünyaya çarpan dev göktaşları ve kuyruklu yıldızlar hakkında birçok kehaneti olan Nostradamus’un yeniden canlanacak ölülerle de ilgili dörtlüğünden bahsediyor. Kahin onuncu cildin 74′üncü dörtlüğünde şöyle diyor:

              ÖLÜLERİN DİRİLMESİ

            Büyük yedi rakamı sonunda dönünce, Töresel Oyunların zamanında Dünya göğe doğru dönüşünü durdurmadan Çoktan ölmüş olanlar topraktan çıkacak Ünlü şifre çözücü, Nostradamus’un burada kutsal kitap benzetmesine başvurarak ölülerin dirilmesinden söz ettiğini düşünüyor.

            Lemesurier’e göre dörtlükte ilginç olan, buna kendi iki kehanet unsurunu da eklemiş olması. Olayı kronolojik olarak özgün Fransızcası’nda “Kurban Oyunlar” diye herhalde Olimpiyatlar’ın gelecekteki bir biçimine bağlamış. Dünya düzeninin bu sona erişi yedinci bin yıl sonunda (Kahinin Tevrat kronolojisine göre 2827/28 yılında) yer alacak. Nostradamus “gördüğü” şeyleritanımlamakta da çok başarılıydı.

Mehdi gelecek, altın çağ başlayacak

Ünlü Alman edebiyatçı Goethe’nin, “Sürekli yaşamın sırrının izlerini süren, zamanın ardındakileri görebilen, o zamana kadar akıl edilememiş bağlantıları çözümleyen kişi…” satırlarıyla tasvir ettiği Nostradamus için uzmanlar, sadece savaş, kan, gözyaşı ve felaketleri gördüğü gerekçesiyle ‘karamsar kahin’ yakıştırması yapıyor.

    İYİLİĞİN SAVAŞI

           Ancak bugünkü bölümde ünlü kahinin ‘barış’ın hüküm süreceği günleri ve öncesinde Mehdi’nin dünyaya gelişini’ anlattığı kehanetlerini yayınlıyoruz. Kahin, Mehdi’den kitabın onuncu cildinin 75′inci dörtlüğünde bahsediyor: Uzun süredir beklenen kişi hiç dönmeyecek Avrupa’ya; Asya’da ortaya çıkacak Hermes’in birliğinden gelen biri, Doğu’nun bütün krallarının üstünde ünlenecek. Şifre çözücüsü R. W. Velch bunu şöyle yorumluyor:

           “Kahin ‘beklenen kişi’ ile Mehdi’yi kastediyor. Ve Mehdi Asya’da ortaya çıkıyor.” Ancak üçüncü satır Velch ve diğer şifre çözücüler arasında tartışma başlatıyor: ‘Hermes’in birliğinden gelen biri.’ Hermes, Mısır mitolojisinde ‘Tanrılar’ın mesajcısı’dır. Yani Nostradamus, Asya’da ortaya çıkacak bu liderin aslında Ortadoğu’dan, Mısır’dan geleceğini görmüş olabilir. Bu nedenle Velch ve diğer şifreciler de bu satırı “Ortadoğu kökenli Mehdi, Asya’da belirecek” diye özetliyor.

            Peki Mehdi ne zaman gelecek? Şifre çözücüler, bu tarihi “Altın Çağ” olarak yorumluyor. Peter Lorie, savaşların ardından insanoğlunun güzellik ve barışla tanışacağı bu çağın başlangıç tarihini dahi veriyor: 2016-2020 “Kötülüğün iyilikle savaşı” ile ilgili, Nostradamus’un kral II. Henry’ye yazdığı mektubu inceleyen Lorie, mektubun son satırlarına dikkat çekiyor: Bugün, bugün ve biraz zaman sonrası yok olacak.

            Bu uzun süren dönemden sonra Satürn’ün saltanatı, Altın Çağ yeniden başlayacak. Kullarının acısını hisseden yaratıcı, Tanrı, Şeytan’a dipsiz kuyunun derinliklerine gidip orada bağlı kalmasını emredecek. Daha sonra Tanrı ile insanoğlu arasında evrensel bir barış başlayacak. Ve Şeytan bin yıl boyunca orada bağlı kalacak. Ve daha sonra bağlarından kurtululacak.

    ŞEYTAN’IN GELİŞİ

             Lorie’nin iddiasına göre, Kahin ‘evrensel barış’ kelimesi ile Mehdi’nin geleceği Altın Çağ’a dikkat çekiyor. Dizimizin ilk gününde belirttiğimiz gibi, Nostradamus’un 1000 yıl süreceğini öne sürdüğü Altın Çağ’dan sonra Şeytan dünyaya geri dönecek Şeytan’ın Altın Çağ sonrası döneceğini yorumlayanlardan biri de Velch.

             Mehdi kehanetinin gerçekleşme oranının yüzde 90 olduğunu belirten Velch, bunun nedenini de şöyle açıklıyor: “Kahinin yaşanacak zor günlerin sonunda, insanların gökyüzüne açılacakları yepyeni bir çağdan bahsederek, kehanetlerini noktaladığına dikkat etmek gerekir. Tüm Ezoterik Gelenekler’de bahsedilen ‘Altın Çağ’ inancı, Nostradamus’un ifadelerinde de yer almıştır.”

            2025′e kadar Dünya ekseni değişecek

            Dünya’yı büyük çevre felaketlerinin beklediğini öne süren Nostradamus, depremler sonucu 2025 yılına kadar Dünya ekseninin değişeceğini söylüyor.

            New York’lu şifre çözücü Peter Lorie, ‘gelecek mühendisi’ olarak tanımladığı Nostradamus’un dörtlüklerinden hareketle, bir çok uzmanın kahinin dörtlüklerinde 2012 yılına dikkat çektiğini, ama insanoğlunun ilk önce 2007 yılına önem vermesi gerektiğinin altını çiziyor. “Nostradamus’un kehanetlerine göre 21′inci yüzyılın başı yeni olaylara gebe” diyen Lorie kahinin ‘Yüzyıllar’ eserinden örneği

 2007′YE DİKKAT

            Dünya’nın merkezinden çıkan volkanlar, New York civarında sarsıntılara sebep olacak. İki büyük kabahat uzun bir savaşa tutulacak Ve sonra Syracuse yeni bir nehri kızıla boyayacak Mars, Merkür ve Ay bir araya geldiğinde, Hindistan’ın güneyine ve Asya’ya doğru Büyük kuraklıklar olacak

            Dünya depremlerle titreyecek Kahinin bu kehanetlerinden yola çıkan Lorie, dörtlüklerde içinde bu yüzyılın problemlerinin anlatıldığını söyleyerek insanları uyarıyor: “Bu hızla gidersek, 2006 yılından itibaren hiç tropikal orman kalmayacak. Böylece ağaçlar havayı temizlemek görevini yerine getiremeyecek.

             Problemler 2007 yılından itibaren kendini hissettirmeye başlayacak.” Ünlü şifre çözücü, iklim bilimcilerin yeni bin yılın ilk yıllarında dünyanın şimdiye kadar görülen en büyük kuraklığa sahne olacağını söylediğini belirtiyor ve ekliyor: “Fırtınalar her zamankinden daha sık olmakta.

             Yakın zamana kadar büyük fırtınalar birkaç yılda bir olmaktaydı. Ancak şimdi neredeyse altı ayda bir görülmekteler.” Lorie’ye göre, kahin dörtlüklerinde 2025 yılına kadar sadece depremlerden değil, belki dünyanın ekseninin bile değişimine sebep olabilecek ’sismik aktivitelerden’ bahsetmekte.

              Baharda kehanetler olacak ve bunu takip eden olağanüstü gelişmeler, Ülkelerin altının üstüne gelmesi ve büyük depremler… Ekim ayında da dünyanın büyük bir hareketi olacak Ve gezegenin yerçekimini kaybettiğini düşünecek insanlar olacak, Cehennemin derinliklerine gömülecekler. New Yorklu yazar, 21′inci yüzyılda amansız hastalıkların insanoğlunun başını çok ağrıtacağını da, Nostradamus’un dörtlüklerinden örnekler vererek açıklıyor.

          SALGIN HASTALIK

              İki şehrin girişinde ve içinde, Daha önce hiç görülmemiş iki hastalık olacak Demir hariç, hastalığın yol açtığı açlıktan en sonunda, Büyük ebedi Tanrı’ya yardım için yalvaracaklar. Yüzyıllar kitabında yaklaşmakta olan büyük bir salgın hastalığa dair birçok dize vardır. Lorie’ye göre Nostradamus, etkisi çok daha büyük olacak ve ABD’yi sarsacak bir salgından söz ediyor. Bunlar HIV virüsü, depresyon, uyuşturucu bağımlılığı, yoksulluk, deli dana, cehalet ve önyargı…

             Dünya karanlığa gömülecek

             Nostradamus, çevre felaketlerine ilişkin kehanetlerinde, güneş ve ayın bir bulutla örtüleceğini ve dünyanın karanlık içinde kalacağını öne sürüyor.

             Tüm zamanların en tanınmış kahini Nostradamus’un deprem, sel ve diğer doğal felaketlerle ilgili kehanetleri olduğu da bilinmekte. Kehanetlerin şifrelerini okuyan uzmanlardan Fransız Peter Lemesurier, küresel ısınmaya ve kahinin birinci cilt 17′inci dörtlüğüne dikkat çekiyor: Kırk yıl hiç gökkuşağı görülmeyecek Sonra kırk yıl boyunca her gün görülecek Kurak topraklar daha da kuraklaşacak Ardından dev su baskınları gelecek.

              Kuraklık Alarmı

              Lemesurier, kahinin bu dörtlüğüyle 21′nci yüzyıldaki sorunlara işaret ettiğini düşünüyor. Lemesurier’e göre kuraklığın insanoğlunun belini kıracağı dönemler yakın. Ardından da büyük bir sel gelecek.

              Bir diğer şifre çözücü Peter Lorie de onunla hemfikir: “2015 yılına kadar hızlı iklim değişiklikleri gözlenecek, birkaç ay gibi sonra kuraklıktan sellere, sonra tekrar kuraklığa geçilecek.” Fransız Jean-Charles de Fontbrune ise Lemesurier’in bir zaman hatası yaptığına inanıyor. Ona göre, bu 40 yıllık karanlık dönemle Nostradamus I. Dünya Savaşı sonrasını anlatıyor.

               Lemesurier’in dikkat çektiği bir diğer dörtlük ise kahinin Yüzyıllar eserinin üçüncü ciltindeki 4′üncü dörtlük: Güneş ve ay kendi görevlerini bırakınca Uzakta ama yavaş yavaş artarak Soğuk, kuraklık ve tehlike yaklaştıkça sınırlara Birinci kehanet gerçekleşecek.

               Şifre çözücünün yorumu şöyle: “Güneş ve Ay’ın bir bulut ya da dumanla örtülmesi sonucunda dünya soğuyacak. Isınma eksikliğinden ve dünyanın hava sisteminin zayıflamasından dolayı kuraklık olacak.” Aynı cildin 34′üncü dörtlüğü de küresel ısınmaya dikkat çekiyor:

               Güneş artık ışık vermeyince Gün ortası bir canavar belirecek. Bu değişik yollarda yorumlanacak Altını umursamıyor, hiçbir şey pahalı değil onun için Lemesurier’e göre I. cildin 67′nci dörtlüğü de sonun başlangıcının sinyali: Büyük açlığın çoğaldığını görüyorum Bir orda görünecek bir burda, sonra yayılacak dünyaya O kadar büyük ve o kadar geniş ki Koparacak ağaçları köklerinden ve süt emen bebekleri annelerinden.

               Fontbrune bu dörtlükteki yorumuyla bu kez Lemesurier’le aynı fikirde olduğunu söylüyor: “Bebekleri annelerinin göğsünden koparmak ifadesi, Somalili ve Etiyopyalı annelerin, bir deri bir kemik kalmış vücutlarında kupkuru sallanan göğüslerini anlatıyor. Ve bu göğüslerde olmayan sütü çekmeye çalışan bebekleri…”

               Kendi ölümünü gördü

                Nostradamus “İyi geceler” diyen papaza “Sabah öleceğim” dedi. Mezarının da hangi tarihte açılacağını bilmesi herkesi şaşırttı.

                Gut romatizması ve su toplaması nedeniyle durumu ağırlaşan Nostradamus, 1 Haziran 1566 gecesi kendisine “İyi geceler” diyen bir papaza şu cevabı verir: “Bu son gecem. Sabaha ölmüş olacağım…” Nostradamus, 2 Temmuz 1566 sabahı, 62 yaşındayken odasında ölü bulundu.

                Böylece Nostradamus’un son kehaneti kendi ölümü oldu. Nostradamus’un ölümü, 141′inci kehanetindeki gibi oldu: “Kralın armağanını aldıktan sonra, bir saray dönüşü, verecek son soluğunu. En sevgili dostları, yakınları yatağının ve sedirin başında, ölmüş bulacaklar on

 KİNİN LANETİ

                Cordeliers Kilisesi duvarına dikey olarak gömülen Nostradamus’un hikayesi bununla bitmedi. John Hogue’un “The New Revelations” isimli eserine göre Nostradamus’un mezarı 1700′de yerinin değiştirilmesi amacıyla açılıp kilisede başka bir yere taşındı.

                1566 yılında ölen Nostradamus’un üzerinde, mezarın açıldığı tarih olan “1700″ yazılı bir madalyon bulundu. Kendi mezarının açılacağını öngören kahin bu olaydan 91 yıl sonra yaşanacaklar hakkında da bir dörtlük yazdı. “Kim ki bulduğunda mezarı açacak ve kim ki açtığı bu mezarı hemen kapamayacak, lanet onu bulacak ve kimse nedenini bilmeyecek.” Tıpkı bu dörtlükteki gibi Fransız İhtilali sonrası 1791 yılında sarhoş Fransız askerleri Nostradamus’un mezarını açtılar. Hikayeye göre bu askerler daha sonra Marsilya’daki üslerine geri dönerken kral taraftarları tarafından pusuya düşürülüp ve vahşice öldürüldüler.

    TAKVİME İŞARETLEDİ

                 Dul eşi Anne şu sözleri Latince olarak, tabutunu örten 2.5 metre boyundaki mermer duvara yazdırttı: “Burada bütün ölümlülerden farklı olarak, yıldızların etkisiyle geleceği gören kalemiyle olayları kaydetmeye layık bulunmuş meşhur Michel Nostradamus yatıyor.

                 Altmış iki yıl, altı ay ve yedi gün yaşadı. 1566′da Salon’da öldü. Gelecek nesiller onun istirahatını bozmasınlar. Anne Posart Gemelle eşine gerçek mutluluk diler.” Peter McHoll’un Nostradamus isimli kitabına göre 1566 yılında ölümünden sonra cebinden bir takvim çıkmıştır.

                 Ve bu takvimde astrolojik bir hesap sonucu olması gereken kendi ölüm tarihini işaretlemiş ve 2 Temmuz tarihinin yanına şöyle bir not düşmüştür: ‘Hie mors prope est.’ Burası işgörenin mezarıdır.

                 Türkiye kehaneti deprem ve savaş

                 Nostradamus: Güney Asya’dan sonra Türkiye’de deprem olacak.

                 İngiliz uzmanlar, Nostradamus’un Yüzyıllar adlı kitabının üçüncü cildini şöyle yorumluyor: Endonezya depremleri sonrası Yunanistan ve Türkiye’de karışıklık (yer sarsıntıları) olacak.

                 Fransız uzman Fontbrune ise karşı: O ciltteki kehanet Gölcük depremiydi. Yeni deprem yok.

                 Nostradamus’un haber verdiği depremin 1999′da olduğunu iddia edenlerin yanı sıra kimilerine göre büyük bir deprem daha bekleniyor.

                 Astrolojiden faydalanarak kehanetlerinde kesin zamanlama verileri kullanan ilk kahin Nostradamus, öngörülerinde Türkiye’ye de yer ayırıyor. Türkiye ile ünlü kahinin iki kehaneti bulunuyor: Deprem ve savaş Fransız şifre çözücü Jean-Charles De Fontbrune’ye göre,

                 Türkiye ilk olarak ikinci cildin 52′nci dörtlüğünde geçiyor: Atina ile savaş Geceler boyunca yeryüzü sallanacak, Sonraki baharda iki kez daha olacak Korent, Efes boğulacak denizde Yiğit şampiyonlar savaşa girecek… Üçüncü satırdaki Korint Yunanistan’ı, Efes ise bazılarına göre İzmir’i bazılarına göre Türkiye’yi temsil ediyor Fontbrune’ye göre, ilk satırda bahsedilen depremler Güney Asya’da oluyor. Depremler ’sonraki bahar’da da devam ediyor.

                 Bu tarihin 2005 ya da 2007 olduğuna inanılıyor. Fontbrune’un ismini veremediği bir ülke iki deniz (Ege ve Karadeniz) arasından geçerek Yunanistan ve Türkiye’ye karşı yola çıkacak. Ardından iki ülke askeri savaşa girecek Türkiye ile ilgili ikinci kehanet üçüncü cildin üçüncü dörtlüğünde geçiyor: Mars, Merkür ve Ay biraraya gelecek, Güney’de korkunç bir kuraklık görülecek Asya’nın dibindeki toprak sarsılacak Korent ve Efes’te karışıklık…

                  Güney Asya’daki 26 Aralık ve 28 Mart depremleri sonrası İngiliz bilimadamları bu dörtlükteki üç satırı ‘Endonezya depremleri’ni temsil ettiğini açıklamış ancak ‘Yunanistan ve Türkiye’de karışıklık’ satırını yorumlamamıştı. İnternetteki bazı kaynaklar Güney Asya depremleri sonrası

                  Türkiye’de yeni bir depreme neden olabileceğini öne sürerken, Fransız Fontbrune dördüncü satırın Gölcük depremini temsil ettiğini söylüyor. Çünkü Gölcük depreminden 6 gün önce birinci satırda geçtiği gibi güneş tutulması yaşanmıştı. Ve

                  Türkiye’nin geçtiği son dörtlük, beşinci cildin 25′inci dörtlüğü Mars, Güneş, Venüs Arslan burcunda, Arap prensi, kilisenin egemenliğini denizde yenecek. İran’da bir milyondan fazla insan birleşecek. Gerçek yılan Türkiye ve Mısır’a saldıracak Fontbrune’a göre “Gerçek yılan” Asyalı bir ejderhayı yani Çin’i anlatıyor.

                   Bir milyondan fazla insan (asker) İran’da toplandığında Çin, Türkiye’ye ve Mısır’a saldıracak. ‘Arap Prens’ ifadesiyle, Ortadoğu yoluyla Asya’dan Avrupa’ya ilerleyen, orduları milyonlarla sayılan dev bir güç kastediliyor… Bu savaş tarihi ise

                   Nostradamus’un takvimine göre 15 Ağustos 2015.

                   Endonezya depremi sonun başlangıcı mı?

                   Nostradamus kehaneti: Üçüncü Dünya Savaşı 2076′da, dördüncüsü ise 2106′da çıkacak.

         1000 yıl huzur olacak
                   

                  Nostradamus’un kehanetlerindeki şifreyi inceleyen uzmanlara göre Dördüncü Dünya Savaşı sonrasında bin yıllık barış çağı yaşanacak.

                    Dünya yok olmayacak İddia şöyle devam ediyor: Hayat 3797 yılında sona erecek. Nostradamus’a göre sadece insanlık bitecek, dünya hiç yok olmayacak.

                    Nostradamus’un, ‘kesin’ kehanetlerinin 2012 yılında son bulması ve kıyamet öncesinde afet ve savaşların yaşanacağını iddia etmesi, akıllara ‘Endonezya depremi sonun başlangıcı mı?’ sorusunu getirdi.

                    1555′te kaleme aldığı kehanetlerin birçoğu gerçekleşen Fransız kahin Nostradamus’la bilinmeyene doğru bir yolculuğa çıkacağız. Kendi ölümünü dahi gören bir adamın kehanetlerini sunacağız. Dizimize Nostradamus’un şifrelerini çözen uzmanların kıyamet yorumlarından başlıyoruz. Yorum siz okurlarımızın…

                    Kıyamet ne zaman kopacak? Endonezya’daki depremler kıyametin alametleri mi? Globalleşen dünyada dinler arası bir savaş çıkacak mı? Günümüzde pek çok insan bu gibi soruların cevabını, yüzyıllar evvel yaşamış bir Fransız kahinin kehanetlerinde arıyor. Bu kahinin adı Nostradamus!…

 KIYAMET İÇİN İKİ TARİH

                    Yaşanan pek çok doğal afetten ve gündeme damgasını vuran pek çok gelişmeden sonra gündeme gelen Nostradamus son olarak Endonezya depremleriyle ilgili kehanetleriyle tartışma konusu oldu. Bu depremler kahinin bahsettiği ’sonun başlangıcı’ olabilir mi?.. Bu yorumdan yola çıkacak Nostradamus dizimizin ilk gününü ‘kıyamet’e ayırıyoruz.

                     Nostradamus’un dünyanın sonu ile ilgili gördüğü iki tarih var: 2012 ve 3797… Kahinin bu iki rakamı niye verdiğini iki ünlü ‘şifre çözücü’nün şöyle yorumluyor: Nostradamus, dünya ile kehanetlerini 2012 yılına kadar görüyor. Ancak yüzeysel kehanetler ise 3797′ye kadar devam ediyor. Bazıları, detaylı olarak kaleme aldığı 2012 tarihini ‘kıyamet’ olarak yorumlarken Amerikalı Tad Mann, “Nostradamus, Yüzyıllar’ın (kehanetlerini topladığı kitabın adı) girişinde 3797 yılından bahsetmektedir.

                    Ancak kehanetlerini 2000′li yıllarla sınırlandırır. Böylece kehanetlerini 2000′li yıllarla sınırlamış olur” diyor. Mann, bu açıklamasıyla Nostradamus’un gözüyle kıyametin 2012′de olmayacağının da altını çizer.

       2050′YE KADAR SAVAŞLAR

                    3797 yılındaki sonla ilgili en detaylı araştırma da Peter McHoll tarafından yapılmıştır. McHoll’a göre, 3797 rakamı, son günün tarihini vermektedir. Kahinin hesap sistemine göre bu tarihle beraber insanlığın dördüncü büyük çağı biter ve ’saat’ durur. McHall, Nostradamus’un astrolojik takvimine şöyle dikkat çeker: “Hz. İbrahim ile birlikte Koç Çağı başladı. İnsanoğlu Yaratıcısı’nın bilincine vardı.

                    Hz. İsa ile birlikte Balık Çağı başladı. Şu anda ise Kova Çağı’nda bulunmaktayız. Ve bu çağda doğal afetler dünyanın kapısını çalacak. Bu da insanoğlunun yeteneklerinin koşullara uyum sağlamasını sağlayacak.” McHall’a göre, Nostradamus Kova Çağı sonrası 1000 yıllık bir dönem görüyor.

                   Sona doğru girilecek bu 1000 yıllık dönemde ‘barış çağı’ yaşanacak. McHall’un yorumlarına göre, 2050 yılına kadar büyüksavaşlar olacak. Avrupa büyük acılara gebe kalacak ve Almanya tekrar ikiye bölünecek… İran Şahı’nın devrilmesiyle başlayan ve 2050 yılına kadar sürecek olan 73 yıl 7 aylık ‘Arap egemenliği’ de 2050′de sona erecek. (McHall, Nostradamus ‘Arap egemenliği’ kelimesi ile neyi kastettiğini açıklayamıyor) Almanya’nın yeniden birleşeceği 2050 yılına kadar savaş ve hastalıklarla boğuşacak olan yaşlı dünya, bu tarihten sonra 26 yıl sürecek bir huzur dönemine giriyor.

                    Nostradamus’a göre III. Dünya Savaşı 2076′da meydana geliyor. (Bir kısım şifre çözücüler III. Dünya Savaşı’nın tarihi için 1987′yi gösterirken McHall, Nostradamus’un ne kadar süreceği belli olmayan bu savaşın tarihini 2076 olarak gördüğünü iddia ediyor) Fransız kahin, ‘büyük kaos’ dönemi dediği IV. Dünya Savaşı’nın tarihini de belirliyor: 2106!.. Kahinin hesabına göre, üç kuşak sonramız ‘en kanlı dünya savaşı’ ile tanışıyor ve bu savaş 25 yıl sürüyor. Nostradamus, Kuzey-Güney çekişmesi diye adlandırdığı bu kanlı savaşı şöyle anlatıyor: Fas’tan çıkıp gelecek kralları Avrupa’ya Ruhları parçalayıp, kentleri yakıp yıkmaya. Asya’nın büyüğü dev ordularla aşacak karayı, suyu, Mavileri, babayı ve haçı kovalamaya…

        ABD’DEN ATOM BOMBASI

                     McHall bu dörtlüğü şöyle yorumluyor: “Afrikalılar, eski Avrupa’nın üstüne yürümek için Doğu Asyalı halklarla anlaşıyor. Bir başka yerde Anibal’dan bahseden Nostradamus, İsa’dan 200 yıl önce filleriyle İspanya üzerinden Roma’ya yürüyen komutanı anımsıyor ve şöyle diyor: Başka bir deyişle, geçmiş günlerin sömürülen ülkeleri, yeni bir dünya savaşının başlamasına sebep olacak.” Afrika ve Asya’nın Avrupa çıkarmasının ardından Amerika II. Dünya Savaşı’nda olduğu gibi bir kez daha ‘Yaşlı Kıta’ya yardıma geliyor.

                     Nostradamus, bu kehanetini de kitabının ikinci cildinin 78′inci dörtlüğünde şöyle anlatıyor: Punya ve Galya kanlarından oluşan o adaları Kana boyuyor denizin derinliklerinden büyük neptün. Ve, kolaylıkla elde edebilmek için bu kıyıları Öyle zararlı, çok daha fazla gökte yazılandan McHall’un yorumu şöyle: “Büyük Neptün, yani ABD, Fas ve Tunus üstüne atom bombaları gönderiyor. Patlamalar öyle bir aydınlanmaya neden oluyor ki, geceler gündüz gibi oluyor. Ve Dünya, bu savaşlardan sonra 1000 yıllık barış çağına giriyor.”

       ADOLF HITLER

                   Hiffler(Hisler) adında bir Almanın çarpık hacıyla Polonya’ya gireceğinden bahsetmiştir. İsimdeki benzerlik, çarpık haç ve Polonya isimlerinin tek bir kehanette geçmesi kafa karışıklığına yol açıyor. Uzun bir süre Hiffler (yada Hisler) isminin yanlış yazdığı düşünülmüş ancak Hitler’in doğduğu evindeki buzdolabının arkasına annesi adını bu